Petroldeki düşüş devam ediyor, ayın birinci yarısındaki kayıp %10’a yaklaştı

0

Investing.com –  Çin’de sanayi üretimi Temmuz ayında %6,4 oranında artarak Ağustos 2020 sonrası en düşük artışı gösterirken perakende satışlar da %8,5 artışla Aralık sonrası en düşük orandaki artışı gösterdi.

Çin’deki bilgilerde görülen yavaşlama, delta varyantındaki artış ve Çin’in en büyük ticaret ortağı olan Avustralya’da artan olaylar ekonomik aktivitelerin son ayda yavaşlamasına neden oldu. Üretimdeki azalma nedeniyle petrol fiyatları da yeni haftaya sert düşüşle başladı. Brent petrol bugün gün içinde %3 düşüşle 68.50 dolara gerilerken ham petrol de 66.15 dolara geriledi.

Avustralya, Kore ve ABD’de olay sayısında önemli artışlar var, Asya bölgesi ticaretinde kıymetli role sahip ülkeler ile ABD’de olay sayısına bağlı önlemler uygulanacağına dair beklentiler satışlara neden oluyor. Bugün zayıf Çin verisiyle birlikte Asya endeksleri düşüş yaşarken AUD/USD 0,73 düzeyine hakikat düşüş yaşıyor.

Kısıtlamaların kaldırılması ve sanayi başta olmak üzere göstergelerdeki yükseliş ile Temmuz ayı başında 78.0 dolar düzeyine yaklaşan brent petrol bu ay %9,5 bedel kaybetti.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku