Piyasadaki riskten kaçınma duygusu doları güçlendirdi

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, Salı günü Avrupa’da yükseldi. Global inançlı liman, COVID kaynaklı global ekonomik yavaşlama telaşlarının yanı sıra Afganistan’da artan siyasi düzensizlikten da dayanak aldı.

Doların öbür altı para ünitesi karşısındaki durumunu izleyen dolar endeksi, 02.55 ET (07.55 GMT) prestijiyle %0,2 artışla 92.757 düzeyinde süreç gördü.

USD/JPY %0,1 artarak 109,31’e gelirken EUR/USD %0,1 düştü ve 1,1764 düzeyine geldi. GBP/USD %0,3 düşüşle 1,3804’e inerken Birleşik Krallık istihdam dataları, İngiliz şirketlerinin maaş bordrolarındaki çalışan sayısı Haziran ayına nazaran 182.000 artarak pandemi öncesi düzeylerine yaklaşıyor.

ING analistleri bir notta, “Afganistan’daki siyasi gelişmeler, COVID nedeniyle global risk ortamının bozulmasına ve Asya’nın büyüme görünümünün yine derecelendirilmesine katkıda bulunabilir.” dedi.

Pazartesi günü Çin’den gelen Temmuz ayı endüstriyel üretim ve perakende satışlar bilgileri beklenenden fazla düştü ve hayal kırıklığı yarattı. Bu da yatırımcıların dünya iktisadının büyüme profilini tekrar düşünmesine neden oluyor. Dünyanın en büyük ikinci iktisadı COVID-19 salgınıyla uğraşmaya devam ediyor.

Afganistan’daki karışıklık, yeni Taliban rejiminin komşu Pakistan’da ve Asya’nın öbür yerlerinde istikrarsızlığı besleyebileceği telaşlarıyla her tipten inançlı limana yardımcı oldu.

Oturumun ilerleyen saatlerinde Temmuz ayı için ABD perakende satış verisinin tasaları artırması muhtemel. Tüketici harcamalarının COVID’in yine ortaya çıkmasından etkilenmesi beklenen görülüyor.

Ayrıyeten ABD Federal Rezerv Lideri Jerome Powell, günün ilerleyen saatlerinde eğitimciler için bir konuşma yapacak. Lakin bu toplantıda para siyasetini ele alması beklenmiyor. Bunun için genel kanı, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan merkez bankası Jackson Hole sempozyumunu beklemesi tarafında.

NZD/USD, Yeni Zelanda’nın son altı ay içinde birinci COVID-19 olayını raporladıktan sonra ulusal karantina ilan etmesinin akabinde %1,3 düşüşle 0,6927’ye geriledi. Gelişme, Yeni Zelanda Merkez Bankasının Çarşamba günkü bir sonraki toplantısında sıkılaştırma siyasetini durdurabilir.

Yeni Zelanda Rezerv Bankasının, 2014’ten bu yana ülkenin gösterge faiz oranındaki birinci artışı onaylaması bekleniyor.

AUD/USD, Avustralya Merkez Bankasının son siyaset toplantısının tutanaklarının yayınlammasının akabinde %0,6 düşüşle 0,7291’e geriledi.

Avustralya Merkez Bankası, tahvil alımını azaltma planına bağlı kalarak toplantıda piyasaları şaşırttı. Fakat merkez bankasının ülke genelindeki koronavirüs karantinalarının daha derin bir ekonomik gerilemeyi tehdit etmesi halinde daha fazla siyaset tedbiri almaya hazır olacağını söylediği tutanaklar, daha güvercin bir tondaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku