Piyasalar Avrupa Merkez Bankasının kararını bekliyor

0

Investing.com – Haftanın en kıymetli süreç gününde gözler Avrupa Merkez Bankasının toplantısına çevrildi. Faiz oranlarında değişikliğin beklenmediği bu toplantıda konseyin varlık alımlarına dair açıklamaları değerli olacak.

Euro Bölgesi’nde artan enflasyon oranı, enflasyon oranı’deki yükseliş ve PMI göstergelerinin ekonomik aktivitenin canlı olduğunu göstermesi nedeniyle varlık alımlarında kademeli olarak azaltılmaya gidilmesi bekleniyor, ancak bu ayki toplantıda bu tarafta süratli bir karar alınmasından fazla sürece hazırlık bildirileri verilerek yol haritasının belirlenmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası, Pandemi Acil Varlık Alımı (PEPP) ve standart Varlık Alım Programı (APP) çerçevesinde genişleme siyaseti yürütüyor ve bundan sonraki süreçte birinci olarak PEPP tarafında azaltıma başlaması bekleniyor. Lider Lagarde’ın bugün yapacağı konuşmada varlık alımlarının ölçeği, ilerleyen periyotta nasıl bir siyaset izleneceği ve bölge iktisadında bilhassa enflasyona dair beklentilerinin fiyatlamalarda tesirli olması bekleniyor.

Faiz kararı TSİ 14.45’te açıklanacak, Lagarde ise 15.30’da konuşacak.

Bankanın piyasa beklentilerine rağmen açık sinyaller vermemesi durumunda global risk iştahının artması beklenirken şahin telaffuzda bilhassa GOP’lar ve altında baskı oluşması bekleniyor.

Karar öncesi ons altın 1.794 dolardan EUR/USD 1,1830’dan EUR/TRY 10,04’ten süreç görüyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku