Powell’ın konuşması, PC ihtarları, Çin’de regülasyon – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Jerome Powell, Fed’in tahvil alımlarını azaltarak para siyasetini sıklaştırmaya başlayacağı vakitle ilgili bilgi verebilir. HP’nin (NYSE:HPQ), biriken işlerin uzamasıyla ilgili verdiği ikaz, yarı iletken kullanıcılarının sıkıntısını büyütüyor. Peloton, en tanınan bisikletinin fiyatlarını düşürdükten sonra payları geriledi. Çin, İnternet şirketlerinin gücünü azaltmak için yeni kurallar çıkardı. Tropik İda Fırtınası Meksika Körfezi’ndeki üreticilerin tesisleri kapatmaya başlamasına yol açarken petrol yükseldi.

İşte 27 Ağustos Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Powell’ın Jackson Hole konuşması

Haftanın/ayın/yılın en çok beklenen aktifliği nihayet başlıyor.

Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının yıllık araştırma sempozyumu Jackson Hole’de konuşma yapacak ve Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı vakte ait net bir kılavuz sunabilir.

Salgının birinci dalgasından beri ayda 120 milyar dolar pahasındaki alım programı, piyasadaki çok gerilim vakitlerinde dolara olan global talebi destekledi ve iktisada devlet dayanağı sağladı. Perşembe günü Powell’ın üç meslektaşı, ABD iktisadının ilerleme seviyesine bakınca mevcut genişleme düzeyine artık gerek olmadığını ileri sürdü. Fakat bu üçlü ortasında bu yılın siyaset düzenleme komitesinde oy hakkı olan yok.

2. HP’nin uyarısı, PC sanayisi üzerinde kara bulutlar yarattı

Yarı iletken kıtlığının bir müddet daha donanım üretimine ziyan vereceğine dair yeni kanıtlar ortaya çıktı. HP, çeyrek devirlik sonuç raporunda cari çeyrek için PC ve laptop siparişlerinin hepsini karşılayamayacağını söyledi.

Bu gelişme ile hem kendi payı hem de rakip PC üreticisi Dell payı %5 üzerinde düşüş yaşadı.

Bu açıklama ile tıpkı günde, başka şirketler için çip üreten dünyanın en büyük fason üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing, fiyatları %10-20 ortasında artıracağını söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda büyük araba üreticilerinin birden fazla, çip ve öbür bileşen kıtlıklarından ötürü cari çeyrekte üretimi azaltmak zorunda kalacaklarını duyurdu. Bu sorunun yanı sıra Çin’deki karantinalar nedeniyle global denizcilik sanayisinde de karışıklıklar devam ediyor.

3. Borsa yüksek açılacak; Peloton fiyat indirimi ve daha büyük ziyan sonrası geriledi

ABD piyasaları yüksek açılacak. İlerleyen saatlerdeki gidişat ise büyük oranda Powell’ın yapacağı konuşmada vereceği ileti bağlı olacak.

Dow Jones 89 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,3 üzerinde artış yaşadı.

Powell’ın konuşması öncesinde, geçtiğimiz bahardan beri merkez bankasının yarattığı emsalsiz ölçülerdeki likidite sayesinde dayanak gören piyasalar, hala tüm vakitlerin yükseğin yakın süreç görüyor.

Dell ve HP dışında ilgi çekebilecek paylar ortasında, kurumsal yazılım şirketleri için harika bir haftayı tamamlayan Workday (NASDAQ:WDAY) ve beklentileri aşan Marvell (NASDAQ:MRVL) de var. En tanınan idman bisikletinin fiyatında indirim duyurup beklenenden daha büyük ziyan eden Peloton Interactive (NASDAQ:PTON) ise düşük performans gösterebilir.

4. Çin İnternet bölümünü yeniden vurdu

Çin’in Siber Alem düzenleyicisi, ülkenin İnternet şirketleri üzerinde geniş kapsamlı tesirleri olabilecek bir dizi yeni düzenleme yayınladı. Bunlar, şirketlerin hem ekonomik hem de muhtemel siyasi güçlerini kısıtlamak için tasarlanan bir dizi düzenleyici aksiyonun sonuncusu oldu.

Yeni regülasyonlar, bağımlılığı tetiklemek için tasarlanan algoritmaları yasaklayacak. Bu hem toplumsal medya hem de oyun şirketlerini etkileyebilir. Regülasyonlar ayrıyeten ulusal güvenlik ve kamu tertibine ait kararlar de içeriyor.

Haberle bağlı olarak Çin’in Yüksek Mahkemesi, hükümetin gelir eşitsizliklerini azaltma planlarının bir modülü olarak personel haklarını güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir dizi “model” dava yayınladı.

Ayrıyeten Wall Street Journal Pekin’in, hassas bilgileri olan şirketlerin ABD piyasasında süreç görmesini yasaklamaya hazırlandığını raporladı. Bu da dünyanın en büyük iki sermaye piyasasının ayrıldığını gösteren yeni bir gelişme.

5. Fırtına yaklaştıkça petrol fiyatları yükseliyor; Libya üretimi azaltacak

Dolar fiyatına olan tesiri ile petrol fiyatlarını da etkileyebilecek Jerome Powell’ın konuşması öncesinde ham petrol fiyatları yükseldi. Yüksek bir dolar, fiyatlar üzerinde baskıyı artıracaktır.

Fiyatları destekleyen başka gelişme, Libya’nın National Oil Company’nin (Ulusal Petrol Şirketi) en büyük faaliyet kısmında üretimin durdurulmak zorunda kalacağına dair haberler oldu. Hükümetin, bütçe gelirleri üzerindeki pazarlıkları, şirketin maaşları ve öbür girdi maliyetlerini ödeyememesine neden oldu.

WTI %1,6 artışla 68,50 dolar olurken Brent %1,4 yükselerek 71,18 dolara ulaştı. Baker Hughes kule sayım bilgileri ile CFTC’nin net spekülatif pozisyonlama bilgileri ile gün bitecekken Tropik Fırtına İda’nın ilerleyişiyle ilgili gelişmeler takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku