Sanayi üretimindeki yükseliş Haziran ayında da devam etti

0

Investing.com –  İktisadın sanayi kesitinde meydana gelen gelişmelerin ve uygulanan ekonomik siyasetlerin, kısa devirde olumlu yahut olumsuz tesirlerinin ölçülebilmesi için hesaplanan Sanayi Üretim Endeksi, Haziran ayında aylık %2,3 artarak yıllık bazda %23,9 arttı.

TÜİK’in açıkladığı dataya nazaran Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı bölümü endeksi bir evvelki aya nazaran %0,1 azaldı, imalat sanayi kesimi endeksi %2,6 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı bölümü endeksi %0,3 azaldı. Bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran ise madencilik ve taşocakçılığı kesimi endeksi %24,3, imalat sanayi kesimi endeksi %24,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı bölümü endeksi %13,9 arttı.

Takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi 2021 yılı ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran %41,1 arttı. Bir evvelki çeyreğe nazaran mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %1,6 arttı.

2020’nin ikinci çeyreğinde karantinanın kalkmasına rağmen sınırlamaların devam etmesi nedeniyle sanayi üretimi %19’luk daralmanın akabinde %0,1 artış göstermişti. Baz tesiri nedeniyle yıllık artış oranı bu nedenle yüksek, lakin aylık artış hayli değerli. Mayıs ayına nazaran %2,3 oranındaki bu yükseliş yaklaşık son on yılın en yeterli performansı.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku