Seyahat kısıtlamaları azalırken, Türkiye yabancı turistleri ağırlamaya hazırlanıyor

0

Avrupalı turistlerin yaz tatili için kıta dışarısında en çok tercih ettiği ülkelerden olan Türkiye’de Covid-19 salgınının başlamasından yaklaşık 1.5 sene sonra Antalya ve etrafındaki otellerde yeni dönem hazırlıkları tamamlandı.

2020 yaz döneminde koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada ve Türkiye’de turizm kesimi büyük yara almıştı. 2021 yazında bunu telafi etmek isteyen Türkiye’deki otel ve işletme sahiplerinin, bilhassa Rusya bölgesinden gelen turistler sayesinde yüzü gülmeye başladı.

Türkiye’de yapılan düzenlemeye nazaran 21 Haziran sonrası yurt dışından gelen turistlerden son 3 gün içerisinde (72 saat) alınmış negatif PRC testi talep ediliyor. Şayet kelam konusu şahıslar 2 doz Covid-19 aşısı olmuş ya da hastalığa yakalandıktan sonra iyileşmişse bunu kanıtladıkları dokümanları görevlilere göstermeleri kâfi.

Yaz döneminde bilhassa Rus turistler Antalya ve etrafındaki otellere büyük ilgi gösteriyor. Moskova hükümeti Türkiye’ye aylardır uyguladığı uçuş yasağını ise kaldırdı.

Antalya’da hizmet veren Ananas Otel’in müdürü Murat Özbolat, Rusya’nın uyguladığı uçuş yasağını kaldırmasının ülke turizmi açısından epeyce sevindirici olduğunu tabir ederek, “Yaklaşık 20 aydır kapalıydık. Müşterilerimizin yüzde 70-80’i Rusya’dan geliyor. Öbür Avrupa ülkelerinin de 2021 yaz dönemi için seyahat yasaklarını kaldırması kesim açısından umut verici.” diye konuştu.

  • Erdoğan: Turizm bölümüne KDV dayanağının uzatılmasını görüşeceğiz
  • Covid-19 hadiselerinin yükselişte olduğu Rusya’dan Türkiye’ye gelenler için hangi kaideler isteniyor?

“Avrupa, Türkiye’ye uygulanan seyahat kısıtlamasını çok geç gevşetti”Antalya bölgesine tatile gelen Alman turist Renate Malzahn, Avrupa’nın Türkiye’ye uyguladığı seyahat kısıtlamasını eleştiriyor: “Türkiye’ye seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi için bence çok geç kalındı. İspanya ya da öbür ülkelerle ilgili seyahat kısıtlamalarını hafifletildiğinde, Türkiye dışlanmamalı. Zira buradaki insanların da bizim üzere ziyaretçilere ivedilikle gereksinimi var. Öteki türlü ülke iktisadı çöker.”

Türkiye, Fransa, İtalya ve İspanya’nın akabinde Avrupa’da en çok yabancı turist ağırlayan ülke pozisyonunda. 2019 yılında Türkiye’yi 52 milyonu aşkın yabancı turist ziyaret etti ve ülke yaklaşık 35 milyar dolar turizm geliri elde etti.

  • Turizm devi TUI, İngiliz turistlerin Türkiye rezervasyonlarını iptal etti
  • Avrupa Kurulu’ndan Covid-19 aşısı olanlara seyahat kısıtlamalarını yumuşatma teklifi

2020’de Türkiye’nin turizm gelirleri yüzde 69 düştü2020 yılında Covid-19 nedeniyle Türkiye’nin turizm gelirleri bir evvelki seneye nazaran yüzde 69 düşüş yaşamış ve 12 milyar dolar gelirle hudutlu kalmıştı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik badire sebebiyle turizme büyük kıymet veriliyor. Bu sebeple bu dönem yabancı turistlere hizmet veren çalışanların aşılanmasına öncelik verildi.

Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlamaları 1 Temmuz tarihinden itibaren olağana dönecek. Ülkede yabancı turistlerin dışarıya çıkmasına yönelik rastgele bir kısıtlama bulunmuyor.

44 milyon vatandaş aşılandıTürkiye’de şu anda açık ve kapalı kamu alanlarında maske takmak mecburî. Türkiye’de nisan ayı sonunda başlayan tam kapanma günlük Covid-19 hadiseleri 60 binin üzerindeydi. 17 gün devam eden tam kapanma ve ardından uygulanan kısıtlamalar sonrası bu sayı şu anda 5 binin altına düştü.

Türkiye’de bugüne kadar toplamda 44 milyon yakın şahsa aşı yapıldı. Bu sayı 85 milyon olan ülke nüfusunun yüzde 17’sine tekabül ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku