TCMB’nin resmi rezerv varlıkları 105,8 milyar dolara yükseldi

0

Investing.com – TCMB bilgilerine nazaran, resmi rezerv varlıkları, Temmuz ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 8,3 artarak 105,8 milyar dolara yükseldi. Bu periyotta alt kalemler prestijiyle, döviz varlıkları bir evvelki aya nazaran yüzde 12,6 artarak 62,6 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,6 artarak 41,6 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl yahut daha az kalmış Merkezi İdare ve Merkez Bankası’nın evvelce belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul değerler ve mevduat süreçlerinden doğan yükümlülükler) bir evvelki aya nazaran yüzde 10,9 azalarak 20,2 milyar dolar oldu. Bu meblağın yaklaşık 14,5 milyar doları anapara, 5,7 milyar doları faizden oluştu. Ayrıyeten, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev süreçlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 66 milyar dolar olup, kelam konusu fiyatın 24,3 milyar dolar bir ay vadelidir.

Kurala bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile başka yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden mecburî karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Kelam konusu yükümlülükler bir evvelki aya nazaran yüzde 2,3 artarak 46,1 milyar dolar oldu.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku