Teknoloji payları, asgarî kurumlar vergisi mutabakatı üzerine geriledi

0

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – G7 kümesi, global çapta %15’lik en az kurumlar vergisi konusunda anlaştıktan sonra Pazartesi günü büyük teknoloji şirketlerinin payları düşüş yaşadı.

Amazon (NASDAQ:AMZN), Facebook (NASDAQ:FB), Apple (NASDAQ:AAPL), Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Netflix (NASDAQ:NFLX) %0,4-0,7 ortası düşüş yaşadı.

Gözler artık, yeni vergi teklifleri üzerine daha genel bir muahede için G20’de.

G-7 tekliflerinin, uzaktan hizmet satan ve kârlarının birçoklarını düşük vergili bölgelere borçlu olan teknoloji şirketlerini gaye aldığı görülüyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) %1,7 düşüşten sonra %0,4 kayıp yaşadı. Paya yönelik hissiyat, arama motorunun Fransa’nın kontrol kurumuna 267,48 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul etmesinden sonra geriledi.

Ülkenin rekabet kurumu tarafından yapılan soruşturma, kimi araçlarının büyük yayıncılar için neredeyse gerekli hale geldiği karmaşık çevrimiçi reklam işinde Google’ın pazar gücünü berbata kullandığını tespit etti.

Dava News Corp (NASDAQ:NWSA), Fransız gazete yayı kümesi Le Figaro ve Belçika basın kümesi Rossel’in şikayeti üzerine geldi.

Fransa’nın cezası küçük olabilir lakin medya ve yayıncılık sanayisinin, en az on yıldan beri internet ve toplumsal medya devlerini kendi ürettikleri içerikten elde edilen gelirleri yok etmekle suçlamasıyla, bunun daha büyük sonuçları var.

News Corp ve Google şubat ayında ateşkes yapmadan evvel Avustralya’da karşı karşıya geldi. Üç yıllık muahede uyarınca arama motoru, kaynağı Rupert Murdoch şirketi olan haberler için ödeme yapacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku