Tesla, Çin’de yazılım güncellemesi sorunu ile çaba ederken düşüş yaşadı

0

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tesla (NASDAQ:TSLA) payı Pazartesi günü piyasa öncesinde %1 üzerinde kayıp yaşadı. Şirket, Çin’de yaklaşık 300.000 araç için güvenlik düzeltmesi yapmak zorunda kalarak ülkedeki imajına bir darbe daha aldı.

Ülkenin Devlet Piyasa Düzenleme Yönetimi (State Administration for Market Regulation), Tesla’nın Şanghay tesisinde üretilen 249.855 Model 3 sedan ve Model Y kompakt crossover aracı ve ithal edilmiş 35.665 Model 3 arabası de kapsayan bir ‘iade’ daveti yapıyor.

ABD’li şirketin arabaları için yapılan bu davet, sürat sabitleme sisteminin kazara etkinleştirilebileceği ve potansiyel olarak beklenmedik bir sürat artışına yol açabileceği tespit edilen mümkün kusurlarla ilgili açılan soruşturmanın akabinde geldi.

Rapora nazaran Tesla, bayiye gitmeye gerek kalmadan müşterilerinden kendi sürat sabitleme yazılımını uzaktan güncellemelerini istedi.

Çin, elektrikli araç (EV) bakımından dünyanın en büyük pazarı ve ABD dışında Tesla için de en büyük pazar. Tesla için yalnızca pazar boyutundan ötürü değil, tıpkı vakitte araç ve pillerde kullanılan modül ve ham unsur açısından da büyük bir kaynak olduğu için kıymetli.

Tesla son birkaç aydır Çin’de otomobillerindeki fren problemleriyle ilgili müşteri ve düzenleyici şikayetlerinden, araçlarındaki kameralarla ilgili güvenlik tasalarına ve Geely, Nio (NYSE:NIO) ve Xpeng üzere lokal araba üreticilerinin artan rekabetine kadar çeşitli cephelerde gayret etmek zorunda kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku