Tüketici hissiyatı, IMF, Disney ve Monte dei Paschi – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Peter Nurse  

Investing.com – ABD tüketici hissiyatı, Covid-19 tasaları üzerine sakinleşmiş olabilir, ham petrol de ziyan görüyor fakat son sonuçları ile Disney parıldıyor. IMF Belarus’ta güç bir kararla karşı karşıya kalırken İtalya dünyanın en eski bankasını satmayı düşünüyor.

13 Ağustos Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD’nin tüketici hissiyatı Covid-19 tesiriyle karşı karşıya

Bu haftaki bilgiler, ABD iktisadının güçlü bir büyüme yaşadığını, enflasyonun hala bir sorun teşkil ettiğini ve işgücü piyasasında toparlanma yaşandığını gösterdi. Bununla birlikte Covid-19 olumsuz tesirini sürdürüyor ve tüketici inancındaki ilerlemeyi kısıtlamış olabilir.

Michigan Üniversitesi’nin yayınlayacağı Ağustos ayına ilişkin tüketici hissiyatı ön okumasının, 81,2 puan ile geçen aya nazaran değişmemesi bekleniyor.

Delta varyantı tesiriyle ABD’deki koronavirüs olayları, altı ayın en yüksek düzeylerini gördü. Ülkenin, bir kriz daha yaşanmasını önlemek için destek Covid-19 aşısını onaylaması gerekip gerekmediği üzerine tartışma sürüyor.

Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna (NASDAQ:MRNA), destek dozlara gereksinim olacağını düşündüğünü söyledi lakin birtakım eyaletler, birinci dozu alması konusunda halkı ikna etmekte zati zorlanıyor.

2. Borsa yükselecek; Disney parlıyor

ABD borsası bir nebze yüksek açılacak ve kar dönemi olumlu bir biçimde sona giderken haftayı çıkarlı bitirecek.

Dow Jones 50 puan artarken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,1’ yakın artış yaşadı.

Dow Jones Industrial Average %0,8 ve S&P 500 %0,6 yüksek süreç görerek haftayı artışla bitirme yolunda. Nasdaq Composite %0,1 düşüşle bu hafta düşük performans gösterdi.

Genel olarak müspet geçen yarar dönemi hissiyatı olumlu etkiledi. S&P 500 şirketlerinin %90’ı raporlama yaptı ve Refinitiv datalarına nazaran %88’i beklentileri aştı.

Son örnek olarak cümbüş devi Walt Disney (NYSE:DIS) beklentileri aşan bir rapor sundu. Yayıncılık servisleri beklenenin üzerinde müşteri çekti ve pandeminin vurduğu ABD tema parkları kârlılığa döndü.

3. Monte dei Paschi satılıyor

Dünyanın en eski bankası Banca Monte dei Paschi di Siena (MI:BMPS) satışa çıktı. İtalyan yetkililer Toskanalı bankadaki payını %64 düşürerek bankayı UniCredit (MI:CRDI) satmak için görüşmelerini sürdürüyor.

On üç yıllık yanlış idare, ülkenin en büyük dördüncü bankasını, İtalya’nın en büyük bankacılık problemine dönüştürdü ve başarısızlığı ile ülkenin finansal istikrarı riske girdi. Temmuz ayında Avrupa bankacılık gerilim testi sonuçları, MPS sermayesinin bir düşüşle yok olacağını söyledi.

Bankalar Covid-19 krizi nedeniyle yeni bir iflas dalgasına hazırlanırken bankanın satılması ile son beş yılda 250 milyar euroluk ziyan gören ülkenin bankacılık dalının yine yapılandırılması tamamlanacak.

4. IMF Belarus’un çetrefilli isteği ile karşı karşıya

IMF, şu anda ABD ve Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlara tabi otoriter bir rejim tarafından yönetilen Doğu Avrupa ülkesi Belarus’ta güç bir durumun içinde.

Fon, Batılı kimi ülkelerin ve bilhassa IMF’nin en büyük hissedarı olan ABD’nin protestolarına karşın Lider Alexander Lukashenko liderliğindeki ülkeye yaklaşık 1 milyar dolar vermeye hazırlanıyor. Geçen yılki seçimlerde dolandırıcılık suçlamaları yapılmış ve akabinde yaşanan protestolar şiddetli bir biçimde bastırılmıştı.

Tekrar de bu suçlamalara karşın Lukashenko iktidarı, IMF üyelerinin büyük bir çoğunluğu tarafından kabul görmeye devam ediyor ve bu ayın başında onaylanan finansmanı alması için gereken tek şey de bu.

Perşembe günü IMF, durumu yakından takip ettiğini söyledi fakat sözcü Gerry Rice fonun, “ülkedeki hükümetle uğraşmaya devam eden” milletlerarası toplum tarafından yönlendirildiğini söyledi.

5. Delta varyantı talep görünümüne ziyan verirken ham petrol düşüşte

Delta varyantından ötürü artan hadiselerin, petrol talebindeki büyümeyi düşüreceğine dair tasalar ortasında Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşadı.

WTI %0,3 düşüşle 68,91 dolara inerken Brent %0,2 kayıpla 71,19 dolara geriledi.

Yüksek bulaşıcılığa sahip delta varyantının yayılması, petrolde yaşanan güçlü ralliyi sekteye uğrattı. En büyük tasa kaynağı da Çin’de yaşanan artışlar oldu. Yetkililer, bir olay raporlandıktan sonra salgını denetim altına almak için dünyanın en ağır konteyner limanlarından birini kapatmak da dahil agresif bir yaklaşım sergiledi.

Perşembe günkü raporunda Memleketler arası Güç Ajansı (IEA), artan kısıtlamalara işaret ederek ikinci yarıdaki talep büyümesinin, geçen ayki varsayımlarına kıyasla günlük yarım milyon daha düşük olacağını öngördü.

İlginin birçok Asya’daki olay artışında olsa da ABD de yeni varyantın tesirine bağışıklık kazanmış değil. Perşembe günü petrol alanı hizmetleri firması Schlumberger (NYSE:SLB), Houston’da artan olaylardan ötürü önümüzdeki hafta bölgede yapılacak bir konferanstan işçi takımını çekeceğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku