Ülke genelinde internet kullanımı bu yıl en üst düzeye çıktı

0

Investing.com – Hanehalkı Bilişim Teknolojileri araştırması, hanelerde ve bireylerde sahip olunan bilgi ve bağlantı teknolojileri ile bunların kullanımları hakkında bilgi derlemek hedefiyle 2004 yılından itibaren uygulanıyor ve kelam konusu teknolojilerin kullanımı hakkında bilgi veren temel data kaynağıdır.

Pandemi nedeniyle hanelerde internet kullanımı tüm dünyada artarken Türkiye’de de bu oran pandemi sonrasında en yüksek düzeye çıktı.

TÜİK’in Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması raporuna nazaran, hanelerin %92,0’ının konuttan internete erişim imkanına sahip olduğu gözlendi. Bu oran geçen yıl %90,7 idi.

İnternet erişim imkanı olan hane oranı İstatistiki Bölge Üniteleri Sınıflaması (İBBS) 1. seviyeye nazaran, en yüksek %97,1 ile TR1 İstanbul (İstanbul) olurken bu bölgeyi %94,2 ile TR5 Batı Anadolu (Ankara, Konya, Karaman) bölgesi izledi.

İnternet kullanım oranı 2021 yılında 16-74 yaş kümesindeki bireylerde %82,6 oldu. Bu oran, bir evvelki yıl %79’du. internet kullanım oranı cinsiyete nazaran incelendiğinde; bu oranın erkeklerde %87,7 ve bayanlarda %77,5 olduğu görüldü.

Genişbant ile internete erişim sağlayan hanelerin oranı 2021 yılında %92,0 oldu. Buna nazaran hanelerin %61,9’u sabit genişbant temas (ADSL, kablolu internet (uydunet), fiber temas vb.) ile internete erişim sağlarken %88,5’i taşınabilir genişbant ilişki ile internete erişim sağladı. Genişbant internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı bir evvelki yıl %89,9’du

16-74 yaş kümesindeki tüm bireylerin %80,5’inin, 2021 yılı birinci üç ayını kapsayan periyotta interneti nizamlı olarak (hemen her gün yahut haftada en az bir defa) kullandığı görüldü. Sistemli internet kullanımı bir evvelki yıl %76,5’ti.

Özel hedefle kamu kurum ya da kuruluşları ile bağlantıya geçmek yahut kamu hizmetlerinden yararlanmak için 2020 yılı Nisan ayı ile 2021 yılı Mart ayını kapsayan on iki aylık periyotta interneti kullanan bireylerin oranı %58,9 oldu. Bu oran daha evvel tıpkı periyot için %51,5 idi. E-devlet hizmetlerini kullanım gayeleri ortasında, kamu kurum ya da kuruluşlarına ilişkin web sitelerinden bilgi edinme %55,8 ile birinci sırayı aldı. Bireylerin %32,3’ü çevrimiçi form doldurduğunu bildirirken, %27,7’si resmi formları indirdiğini/yazdırdığını belirtti.

İnternet üzerinden özel kullanım maksadıyla mal yahut hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş kümesindeki bireylerin oranı 2021 yılında %44,3 olarak gözlenirken evvelki yıl %36,5 idi.

Cinsiyete nazaran internet üzerinden mal yahut hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı erkeklerde %48,3 iken bayanlarda %40,3 oldu. Bu oran, bir evvelki yıl sırası ile %40,2 ve %32,7 olarak gözlenmişti.

İnternet üzerinden mal yahut hizmet satın alan ya da sipariş veren bireyler mal yahut hizmet satın alma ya da sipariş verme vakitlerine nazaran incelendiğinde %32,4’ünün son üç ay içinde  (2021 yılı birinci üç ayı) alışveriş yaptığı görüldü. Bu oran geçen yılın tıpkı devrinde %23,9’du.

İnternet üzerinden 2021 yılının birinci üç ayı içerisinde mal siparişi veren ya da satın alan bireylerin %70,7’si giysi, ayakkabı ve aksesuar satın aldı. Bunu %40,8 ile lokantalardan, fast food zincirlerinden, catering şirketlerinden yapılan teslimatlar, %33,4 ile besin eserleri, %28,7 ile kozmetik, hoşluk ve sıhhat eserleri, %27,7 ile basılı kitap, mecmua, gazete ve %27,6 ile paklık eserleri, ferdî bakım gereçleri takip etti. internet üzerinden en fazla sipariş verilen ya da satın alınan mal tipleri erkeklerde; %64,1 ile giysi, ayakkabı ve aksesuar, %42,7 ile lokantalardan, fast food zincirlerinden, catering şirketlerinden yapılan teslimatlar ve %33,4 ile besin eserleri iken bayanlarda %77,8 ile giysi, ayakkabı ve aksesuar, %40,6 ile kozmetik, hoşluk ve sıhhat eserleri ve %38,8 ile lokantalardan, fast food zincirlerinden, catering şirketlerinden yapılan teslimatlar oldu.

İnternet üzerinden özel kullanım maksadıyla 2021 yılının birinci üç ayında eser satın alan ya da sipariş veren bireyler tarafından web sitesi yahut uygulamaları kullanarak en çok satın alınan yahut abone olunan dijital içerik %30,6 ile sinema yahut dizi izleme hizmeti yahut indirme olurken en çok satın alınan çevrimiçi hizmet %14,4 ile ulaşım hizmeti oldu.

İnternet üzerinden özel kullanım gayesiyle 2021 yılının birinci üç ayında eser satın alan ya da sipariş verenler içinde 1-2 sefer eser sipariş eden ya da satın alan bireylerin oranı %37,2 iken bunu 10’dan fazla yapanların oranı %17,4 olarak gerçekleşti. Bu oranlar, bir evvelki yılın tıpkı devrinde sırası ile %45,6 ve %11,2 olarak gözlenmişti.

2021 yılı birinci üç ayı içerisinde internet kullanıcısı olup tıpkı periyotta web sitesi yahut taşınabilir uygulama üzerinden mal ya da hizmet satın almayanların satın almama/sipariş vermeme nedenleri ortasında; eseri yerinde görerek almayı tercih etme, satış yapılan dükkana bağlılık ve alışkanlıklar %34,8 ile birinci sırada yer aldı. Bunu %28,8 ile son üç ayda internetten mal yahut hizmet satın almaya gerek duyulmaması izledi.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku