Yabancı yatırımcı son haftada pay senetleriyle ilgilendi, tahvilden net çıkış yaptı

0

Investing.com – Menkul Değer İstatistikleri, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen devlet borçlanma senetleri, şirket borçlanma senetleri ve yurtd ışı yerleşiklerce tutulan pay senetlerine ilişkin bilgilerden oluşmaktadır. Bilgiler, kelam konusu menkul kıymetleri elinde bulunduran yurtiçi ve yurtdışı kurumsal bölümler, para cinsi, vade ayrımı ve itfa tarihi hakkında bilgiler içermektedir.

TCMB’nin haftalık olarak yayımladığı Menkul Değer İstatistikleri raporuna nazaran 6 Ağustos haftasında artan yabancı yatırımcı girişi 13 Ağustos haftasında azaldı.

6 Ağustos haftasında yabancı yatırımcı 168 milyon dolarlık pay senedi ve 113 milyon dolarlık da tahvil alımı yapmıştı. 13 Ağustos haftasında ise pay senedi girişi olurken tahvil tarafındaki satış dikkat çekti. Yabancı yatırımcı, 13 Ağustos süreç haftasında 78 milyon dolarlık pay senedi alırken 45 milyon dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdi.

Pandemi periyodunda azalan yabancı yatırımcı talebi, TCMB Lideri’nin misyondan alındığı Mart sonu periyodunda ise hızlandı. Temmuz ayında global risk iştahının yüksek olması ve yurt içinde de sakinlik olmasıyla yabancı girişi yaşandı. Ağustos’un birinci haftasında ise pay tarafında az olsa da tahvil tarafındaki talep devam etti. Son sayılarla bir arada payda tekrar alım görülüyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku