Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %45,3 arttı

0

Investing.com –  İnşaat kesimi, yatırımlarla direkt ilgili olması nedeniyle iktisadın genel durumundan basitçe etkilenebilen bir kesimdir. Fabrika, atölye, imalathane, mağaza, dükkan üzere işyerlerinin faaliyet olarak iktisada kazandırılması, gereksinim duyulan yerlerin imali ile mümkündür. İnşaat bölümünün üretimi, genel ekonomik yapıdaki değişim hakkında da değerli bilgiler vermektedir. Ülkemizde, inşaat kesiminin en değerli faaliyeti olan konut üretimi; kentleşme, halkın barınması, istihdam üzere toplumsal mevzuları da kapsadığından, dalın gelişimi sosyo–ekonomik yapının da gelişiminin göstergelerinden birini oluşturmaktadır.

TÜİK’in dönemsel olarak hazırladığı yapı Müsaade İstatistiklerinin Ocak-Haziran devrini kapsayan birinci yarı raporuna nazaran belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2021 yılının birinci altı ayında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran bina sayısı %88,4, yüzölçümü %45,3, kıymeti %93,7, daire sayısı %49,8 arttı.

Yapı ruhsatı verilen yapıların 2021 yılının birinci altı ayında toplam yüzölçümü 65,4 milyon m2 iken; bunun 38,5 milyon m2’si konut, 14,4 milyon m2’si konut dışı ve 12,5 milyon m2’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yapı ruhsatı verilen yapıların 2021 yılının birinci altı ayında kullanma emeline nazaran en yüksek hisseye 47,1 milyon m2 ile iki ve daha fazla daireli ikamet gayeli binalar sahip oldu. Bunu 4,8 milyon m2 ile bir daireli ikamet emelli binalar izledi.

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma müsaade dokümanlarının 2021 yılının birinci altı ayında bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran bina sayısı %19,0, yüzölçümü %3,3, pahası %37,7, daire sayısı %3,4 arttı.

Yapı kullanma müsaade evrakı verilen yapıların 2021 yılının birinci altı ayında toplam yüzölçümü 57,1 milyon m2 iken; bunun 31,8 milyon m2’si konut, 13,6 milyon m2’si konut dışı ve 11,7 milyon m2’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların 2021 yılının birinci altı ayında kullanma hedefine nazaran en yüksek hisseye 42,3 milyon m2 ile iki ve daha fazla daireli ikamet emelli binalar sahip oldu. Bunu 3,0 milyon m2 ile toptan ve perakende ticaret binaları izledi.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku