Yellen Powell’ı destekliyor, büyük firmalar ziyan gördü, petrol yükselişte – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com — Jerome Powell, ikinci periyotta de lider olma kampanyasında değerli bir müttefik kazandı. Joe Biden, Afganistan’dan kaotik bir formda çıkışını tertibe sokmaya çalışırken birtakım meseleler yaşıyor. California’da bir mahkeme, büyük firmaların bağımsız halde iş alan şahıslara işçi üzere davranmaktan muaf olmaları kararını reddettikten sonra paylar ziyan gördü. Avrupa iktisadı Ağustos ayında yavaşladı. Petrol ise Çin’in, Temmuz ayından beri birinci sefer yeni olay olmadığını bildirmesinin akabinde toparlandı.

23 Ağustos Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Yellen’ın, ikinci devir için Powell’ı desteklediği söyleniyor

Jerome Powell’ın ikinci kere Fed lideri seçilme talihi kıymetli ölçüde arttı.

Bloomberg haberine nazaran Hazine Bakanı Janet Yellen, Beyaz Saray danışmanlarına Powell’ın ikinci kere lider olmasını desteklediğini söyledi.

 Bu bilgi, Fed’in Jackson Hole sempozyumunda tahvil alım programını küçültmeye başlayacağı sinyalini vermesi için Powell’a itimat aşılayabilir.

Lakin Cuma günü Dallas Fed Lideri Robert Kaplan’ın yaptığı açıklamalar, alımların azaltılmaya başlama mümkünlüğünü bir nebze düşürdü. Kaplan, salgın risklerinden ötürü Fed’in, teşvik konusunda esnek olmak zorunda olduğunu söyledi.

2. Müttefikler Afganistan’dan tahliye sürecinin uzatılması için baskı yaparken Biden havayollarını hazırlıyor

ABD kuvvetleri ile takviye çalışanının Afganistan’dan tahliye sürecini uzatma tekliflerinin, Taliban tarafından reddedildiği söylendi.

ABD Lideri Joe Biden, Afganistan hükümetinin çöküşü ve ardından İslamcı militanların tekrar iktidara gelmesiyle birlikte yaşanan kaotik sahnelerin akabinde ağır baskı altına girdi. Hafta sonu, sivilleri inançlı bir yere taşımak için altı sivil havayolundan 18 uçak hazırlanmasını sağladı.

Geçen hafta tenkitlerin bir öbür amacı olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Salı günkü G7 tepesinde, geçtiğimiz 20 yıl batılı kuvvetlerle çalıştıkları için Taliban’ın öfkesi ile karşı karşıya olan Afganların tahliyesi için Biden’den tahliye tarihinin uzatılmasını isteyecek. Taliban sözcüleri Pazartesi günü Reuters’a verdikleri demeçte şimdiye kadar uzatma talebi almadıklarını söyledi.

3. Borsalar yüksek açılacak lakin dev isimler can çekişiyor

ABD’nin pay senedi piyasaları yüksek açılacak. Çin’in Temmuz ayından beri birinci sefer yeni bölgesel olaylar bildirmemesinin akabinde risk iştahı geri döndü.

 Dow Jones 145 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,3 artış yaşadı.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Uber (NYSE:UBER), Lyft (NASDAQ:LYFT) ve DoorDash var. California üst mahkemesi Cuma günü bu şirketlerin, çalışanlara şoför muamelesi yapma zorunluluğundan muaf olmalarının anayasaya alışılmamış olduğuna hükmetti.

4. Avrupa iktisadı bir nebze yavaşladı; Bundesbank uyarıyor

IHS Markit’in satın alma müdürleri endeksine nazaran Euro bölge iktisadı, Ağustos ayında beklenenden daha çok yavaşladı fakat süratli bir tempoda büyümeye devam etti.

Euro Bölgesi’nin ön PMI okuması, Ağustos ayında tüm vakitlerin yüksek düzeyi olan 60,2 puandan 59,5 puana düştü. Son hadise dalgası iş yahut tüketici faaliyetlerini etkilemeye yetti. İngiltere’de bileşik PMI 59,2 puandan 55,3 puana sert bir düşüş gerçekleştirdi.

Her iki raporda da tedarikçilerin tedarik mühletleri büyük oranda uzadı, bu da salgının tedarik zincirlerinde yol açtığı aksaklıkların hala devam ettiğini gösterdi. İngiltere Sanayi Konfederasyonu, fabrika envanterlerinin şimdiye kadar görülmemiş düzeylere düştüğü konusunda uyardı.

Öte yandan Bundesbank, aylık raporunda Delta varyantı yüzünden Almanya iktisadının büyüme beklentileri altında kalabileceğini söyledi. Ayrıyeten enflasyon baskılarının beklenenden daha büyük yaşandığını da belirtti.

5. Çin’deki gelişmelerin akabinde petrol yükseldi

Covid-19 ve arz-talep istikrarına tesiriyle ilgli tasalardan ötürü geçen hafta %8 düşüş yaşayan ham petrol fiyatları, Çin’in geçen aydan beri birinci defa bölgesel olarak yeni hadise olmadığını bildirmesinin akabinde toparlandı.

WTI %2,9 artışla 63,91 dolar olurken Brent %3,0 yükselerek 66,98 dolara ulaştı.

Cuma günkü bir rapor, ham petrol vadeli süreçlerde spekülatif net konumların, geçen hafta dokuz ayın en düşük düzeyine gerilediğini gösterdi.

Hafta sonu İsrail başbakanı Naftali Bennet, Perşembe günkü toplantıda İran’ın nükleer silah yapmaya bir adım daha yaklaşmasına yol açacak bir adım olan, yüksek kalitede uranyum rafinajına devam etmesi için ülke üzerindeki yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili görüşme planlarından vazgeçmesi için Joe Biden’e baskı yapacağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku