Yükselen kur, hisseleri nasıl etkileyecek?

0

Ziraat Yatırım Araştırma Müdürü Harun Dereli, BIST 100 ‘ün dolar cinsinden değerinin nasıl seyredeceği ve düşük risk iştahında hangi hisselerin öne çıkabileceği hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Harun Dereli, FED’in hamleleri sonrası küresel risk iştahında ciddi bozulmaların olduğu bir dönemde, kurdaki oynaklık ve enflasyon riskinin hisselerde baskı oluşturduğunu söyledi.

Bu dönemde hangi hisselerin öne çıkabileceğine değinen Dereli, “Havacılıkta talep güçlüydü ancak onlarda da düşüşler var.” açıklamasında bulundu.

Dereli, şirket hisseleri halkında yaptığı değerlendirmede, “Bim, Ülker, TÜPRAŞ ve Turkcell’i öneri portföyümüzde tutuyoruz. İkinci çeyrekte demir-çelikte karlılıkları yüksek bekliyoruz. Aselsan, Şişecam ve Kordsa’nın Döviz fazla pozisyonu var. Bu şirketler muhtemelen ikinci çeyrekte, yüksek miktarda kur farkı geliri yazacaklar.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku