Yurt genelinde konut fiyatları geçen yıla nazaran %29 arttı

0

Investing.com –  Türkiye’de konut piyasasındaki değişimi ölçen Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 2,7 oranında artarak 180,2 düzeyine çıktı. Endeks, geçen yılın Haziran ayına nazaran ise yüzde 29,2 oranında artış gösterdi. Endeksin gerçek artışı ise %9,9 oldu.

Üç büyük vilayetteki değişime baktığımızda;

İstanbul’da bir evvelki aya nazaran artış oranı %2,3 oldu. Ankara’da %2 ve İzmir’de ise %3,4 oldu. Endeks kıymetleri bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla %26,4, 525,7 ve %29,9 oranlarında artış gösterdi.

Konut satışları pandemi devrinde Temmuz ayında tepe yapmasının akabinde düşüşe geçti ve TÜİK bilgilerine nazaran Temmuz’da 2020’ye nazaran %53 azaldı. Konut satışlarında azalma olmasına rağmen inşaat maliyetleri rekor kırıyor. İnşaat maliyet endeksi, 2020’ye nazaran yıllık %42,48 oranında artışla rekor kırdı. Hasebiyle fiyatlardaki artış talebi düşürüyor. Buna rağmen döviz tesiriyle yabancı talebi ise artıyor. Son datalara nazaran yabancılara yapılan konut satışları bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %64,0 artarak 4 bin 495 oldu.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku