Yurt içinde döviz mevduatları rekor kırdı

0

Investing.com – TCMB’nin haftalık datalarına nazaran;

3 Eylül’de biten süreç haftasında yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduat hesapları 1,9 milyar dolar artarak 238 milyar 118 milyon dolara çıktı ve rekor kırdı.

Evvelki hafta 236 milyar doları aşarak rekor tazeleyen döviz hesapları son haftada da yükselmeye devam etti ve son haftada 1,9 milyar dolarlık toplam alımın içinde hane halkının hissesi 1,4 milyar dolar oldu ve hane halkının döviz mevduatları 147 milyar 700 milyona yükseldi. Hukukî şahısların döviz mevduatları da son haftada 90 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Hane halkı ya da şirketlerin resmi olarak bankalarda yer alan yabancı para hesaplarını ölçen bu datadaki artış yani mevduatlardaki yükseliş yurt içinde yaşayan yerleşiklerin mahallî paradan çok dövize olan talebinin arttığı manasına gelir. Yıl içinde Ocak ayında 236,1 milyar dolar ile rekor kıran mevduatlar 27 Ağustos haftasında 236,2 milyar dolarla yeni seviyeyi görmesinin akabinde son haftada haftalık bazda 1,9 milyar dolarlık artışla 238 milyarı aştı ve tarihi yüksek düzeye çıktı.

Parite tesirinden arındırılmış mevduatlar ise 1 milyar dolar arttı.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku