Ziraî eserlerdeki enflasyon tepe yaptı

0

Investing.com – Üreticilerin ziraî faaliyetlerini gerçekleştirmek için satın aldığı girdilerin maliyet ögesi olarak değişkenliğini izlemek ve ziraî gelir göstergelerini ortaya koyan değişkenleri elde etmek için hesaplanan Ziraî Girdi Fiyat Endeksi, Haziran ayında bir evvelki aya nazaran %2,76, oranındaki artışla yıllık %27,65 düzeyine yükseldi.

2018’de döviz kurundaki süratli yükselişin akabinde artan maliyet sonrası en yüksek seviyeyi gören Ziraî Girdi Fiyat Endeksi ana kümelerde bir evvelki aya nazaran; ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %1,78, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %2,92 artış gerçekleşti. Bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran göre; ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %27,39, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %27,69 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla artış gösteren başka alt kümeler ise %3,39 ile öteki mal ve hizmetler ve %3,14 ile çiftlik binaları (ikamet hedefli olmayanlar) oldu. Buna karşılık, aylık en az artış gösteren alt kümeler ise %0,16 ile tohum ve dikim malzemesi, %0,26 ile veteriner harcamaları ve %0,59 ile ziraî ilaçlar oldu.

Yıllık en fazla artış gösteren öteki alt kümeler ise %45,13 ile çiftlik binaları (ikamet emelli olmayanlar) ve %40,16 ile bina bakım masrafları oldu. Buna karşılık, yıllık en az artış gösteren alt kümeler ise %9,60 ile tohum ve dikim gereci, %11,18 ile ziraî ilaçlar ve %19,65 ile veteriner harcamaları oldu.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku