Ziraî eserlerdeki fiyat artışı son 2 yılın tepesine çıktı

0

Investing.com – Global ısınma ve kuraklık nedeniyle bu yıl besin eserlerinin maliyetinde rekor artışlar yaşanıyor. Dünyada fiyatlarda yaşanan bu yükseliş ülkemizde de kendini gösterirken bilhassa tarım eserlerinin maliyetinde son yılların doruğuna çıkıldı.

TÜİK’in açıkladığı Tarım-ÜFE, çiftçinin üreterek piyasaya satışını yaptığı eserlerin birinci el satış fiyatlarındaki değişimi gösteren değerli bir datadır. Bugün açıklanan Temmuz sonuçlarına nazaran;

Tarım-ÜFE, Temmuz ayında bir evvelki aya nazaran %1,34, bir evvelki yılın Aralık ayına nazaran %10,42, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %22,80 ve on iki aylık ortalamalara nazaran %20,72 arttı ve Temmuz 2019 sonrası en yüksek düzeye çıktı.

Bölümlerde bir evvelki aya nazaran değişim; ormancılık eserleri ve ilgili hizmetlerde %0,61, tarım ve avcılık eserleri ve ilgili hizmetlerde %1,33, balık ve öbür balıkçılık eserlerinde %2,54 artış gerçekleşti. Ana kümelerde bir evvelki aya nazaran değişim; tek yıllık bitkisel eserlerde %0,51, canlı hayvanlar ve hayvansal eserlerde %0,53, çok yıllık bitkisel eserlerde %4,26 artış gerçekleşti.

Alt kümeler prestijiyle bir evvelki aya nazaran en fazla artış gösteren başka alt kümeler %1,94 ile öbür çiftlik hayvanları ve hayvansal eserler ve %1,48 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Buna karşılık aylık en az artış gösteren alt kümeler ise %0,31 ile çeltik ve %0,38 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt oldu. Bir evvelki aya nazaran en fazla azalış ise %1,40 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar alt kümesinde oldu. 

Bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran en fazla artış gösteren başka alt kümeler %35,04 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve %34,27 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler oldu. Buna karşılık, yıllık en az artış gösteren alt kümeler ise %2,06 ile zerzevat ve kavun-karpuz, kök ve yumrular, %7,13 ile çeltik ve %11,51 ile yağlı meyveler oldu.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku